Přeskočit na obsah
Používáním webu vyjadřujete souhlas s využíváním cookies.

Závislost na cukru a jak se jí zbavit?

Je to závislost jako každá jiná a většinou nemáme ani tušení, že jsme na cukru závislí. Věříme, že hodně z vás to bez něj ani nezkusila. Jestli vás zajímá, kde všude se cukr může vyskytovat a jak se zbavit závislosti na cukru, čtěte dál.

Závislost na cukru a jak se jí zbavit?

Vysvětlení: V tomto článku píšeme o cukru přidaném, čili o umělém bílém cukru.


Proč se vyhýbat cukru?

Že škodí našim zubům a způsobuje obezitu, víme už od dětství od našich rodičů. Tím, že sníte něco sladkého, zvýší se vám i hladina cukru neboli glukózy v krvi. Toto kolísání není pro naše zdraví vůbec dobré a taky způsobuje záchvaty hladu, a tím většinou i potřebu se přejídat.

Pokud omezíte nebo přestanete jíst cukr, tak vám zaručujeme, že postupem času budete mít víc energie. Ze začátku možná ne, protože vám bude chybět a budete přecitlivělí, ale později to pocítíte. Nebudete tolik ospalí v práci a budete se cítit mnohem lépe. Může se vám také zlepšit trávení, imunitaapřestanete mít rádi ty průmyslově vyrobené, přeslazené věci. Nemusíte je přestat jíst úplně, třeba je jenom omezíte. I to je v dnešní době potřeba.


Kde všude ho najdeme? A jak se mu vyhýbat?

Cukr je v dnešní době opravdu všude. Pro výrobce je to totiž levná surovina a už asi platí, čím víc sladké, tím je to lepší. Nenechte, aby to tak bylo i u vás, naučte se sladit méně a užít si například v jablečném koláči hlavně chuť jablek, vždyť i ta jsou sladká sama o sobě. To, že je cukr ve všech průmyslově vyrobených sladkostech a nápojích, vám zmiňovat asi nemusíme, ale můžeme vám prozradit, kde se cukr nachází a vy byste ho tam třeba vůbec nečekali.

Cukr se přidávádo pečiva, ale také do slaných pochoutek, kde jej vůbec necítíte. Jsou to různé pomazánky, slané tyčinky, kečup a dokonce i v některých uzeninách a bílých jogurtech! Nejen těmto potravinám je dobré se vyhýbat a je důležité se naučit číst etikety! Číst a číst a číst, dokud se nenaučíte nakupovat pouze ty potraviny, které jsou bez přidaného cukru. Ze začátku to asi nebude jednoduché a strávíte v obchodě hodně času, ale co bychom pro naše zdraví neudělali, že? :-)

Dávejte si pozor na nápisy na produktech typu: ,,Zdravá snídaně/svačina/müsli.“! Přesvědčujte se, jestli obal, který říká: ,,Vysoký obsah bílkovin“, má opravdu VYSOKÝ a ne jen nepatrně vyšší! Tyto údaje nenajdete nikdy na obalu produktu, ale pouze na zadní straně a to ve složení! Nevěřte obalu, ten firmám prodává a většinou si za tyto produkty ještě připlatíte.

To jsme ale trošku odbočili, zpátky k bílému cukru..


Foto: zeny.cz a shutterstock.com

Jak se zbavit závislosti na cukru?

Proč se cukru vyhýbat a na co si u toho dát pozor, jsme si řekli. Ale jak začít? Začít musíte určitě pomalu. Tady je pár bodů, které doporučujeme udělat, aby se vám to podařilo:

1. Omezte sladké tyčinky, dortíčky, sušenky apod. raději si upečte něco zdravého doma podle našich receptů na blogu.

2. Ze začátku používejte místo bílého cukru jiná sladidla. Existuje spousta alternativ např. javorový nebo čekankový sirup apod. Postupně se snažte množství snižovat.

3. Snažte se vyhýbat produktům s přidaným cukrem.

4. Zkuste v receptech místo cukru použít třeba sladká jablka nebo rozmixované datle.

5. Nemějte doma žádné zásoby sladkostí, to je zlo!

Vyzkoušejte to třeba na 2, 3 týdny. Určitě nebudete litovat!

Menu Doprava zdarma Facebook Instagram LinkedIn Hledat Zavřít