Přeskočit na obsah
Používáním webu vyjadřujete souhlas s využíváním cookies.

Proč jsou tuky důležité?

Možná se budete divit, ale i tuky jsou pro naše tělo důležité a určitě se jim nemusíte vyhýbat ani při redukci..

Proč jsou tuky důležité?

Stejně jako bílkoviny, tak i tuky patří mezi základní makroživiny, které mají nejvyšší energetickou hodnotu ze všech makroživin - 38 KJ na 1 g. Oproti bílkovinám, kterým jsme se věnovali v předchozích dvou článcích, je to téměř dvojnásobek, bílkoviny mají energetickou hodnotu 17 KJ na 1 g.


Tuky hrají důležitou roli pro naše tělo, stejně jako již zmiňované bílkoviny. Tuky neboli lipidy rozdělujeme na nasycené a nenasycené. Další rozdělení je dle jejich původu, a to jsou živočišné tuky a oleje (mléčný tuk, rybí olej, vepřové sádlo apod.) nebo rostlinné tuky a oleje (např. lněný olej).


Příjem tuků

Obecně se doporučuje zastoupení 25-30% tuků v našem jídelníčku. Pokud dlouhodobě přijímáme více tuků, zakládáme si tím na různá onemocnění. Nejen na obezitu, ale např. i na vysoký krevní tlak či nádorové onemocnění.


Proč jsou důležité?

S malým příjmem tuků nám ubývá energie, může se nám snížit imunita, ale také to může jít vidět na našem zevnějšku (kvalita vlasů, pleti, nehtů). V extrémních případech může docházet i k hormonální nerovnováze (ztráta menstruace). Bez tuků jednoduše nemůže naše tělo správně fungovat, takže na ně určitě ve svém jídelníčku nezapomínejte nebo je cíleně úplně nevynechávejte.


Výborné zdroje tuků

Výbornými zdroji tuků jsou např. ryby, ořechy a semínka, olivový či řepkový olej, avokádo.


Zdroje:

Histaminová Kašulka [online]. [cit. 2019-10-27]. Dostupné z: https://histaminovakasulka.com/2013/08/01/avokado-jako-lecba-histaminova-intolerance

CLARK, Nancy.Sportovní výživa: pro pěknou postavu, dobrou kondici, výkonnostní trénink. Praha: Grada, 2000. ISBN 80-247-9047-5.

CAHA, Mgr. Jan.Základní výživové postupy ve fitness. Fitness instutut. s. 34.

Menu Doprava zdarma Facebook Instagram LinkedIn Hledat Zavřít